Opätovná adaptácia

04.10.2021

Človek prepustený z výkonu trestu častokrát nie je schopný riešiť viaceré životné situácie pred ktoré je postavený, pretože bol zvyknutý, že ich zaňho riešil niekto iný. Vo väzbe totiž človek stráca možnosť rozhodovať sa sám za seba a uspokojovať svoje potreby.

Prečo tomu tak je? Dôvodom je okrem iných faktorov aj prizonizácia.

1. Proces prizonizácie spočíva v tom, že odsúdení sú donútení žiť v tesnej blízkosti vedľa seba, čím ľudia prichádzajú o akékoľvek súkromie.

2. Navyše, väzenské predpisy nastavujú pre niekoho až zničujúcu monotónnosť. Odsúdení majú podobné cely, nosia rovnaké šatstvo či uniformy, jedia v stanovený čas jedlo.

3. Vykonávajú predpísanú činnosť v presne stanovený čas, podľa predpisov a zrejme aj pod hrozbou disciplinárneho trestu.

4. Takto nastavené pravidlá vedia zmeniť osobnosť človeka.

5. Pobyt za mrežami často vedie človeka k ľahostanému postoju a k strate iniciatívy.

6. Žiaľ, niektorí väzni, ktorí sa dostali do väzenia viackrát za život, berú fungovanie vo väzení za "lepšiu voľbu", pretože nedokážu žiť na slobode. A poniektorí ani na slobode žiť nechcú.

Po prepustení z výkonu trestu ľudia riešia viaceré problémy, ktorým musia čeliť.

1.Opätovná adaptácia na život mimo väznicu.

2. Naštrbené vzťahy s rodinnými príslušníkmi.

2. Hľadanie si zamestnania.

4. Iné výzvy.

Občianske združenie Správny smer podáva aj takýmto ľuďom pomocnú ruku. Pretože veríme, že všetci si zaslúžia druhú šancu a správny smer pre lepší život.

Ďakujeme každému z vás za pomocnú ruku.


Všetci si zaslúžia druhú šancu a správny smer pre lepší život.